Υποδομή

Το Γενικό Λύκειο Βάρης διαθέτει όλες τις απαραίτητες υποδομές ενός σύγχρονου εκπαιδευτηρίου σύμφωνα με τα πρότυπα και τις οδηγίες του υπουργείου Παιδείας και του Οργανισμού σχολικών κτιρίων.

Στην κτιριακή δομή υπάρχουν  14 αίθουσες διδασκαλίας , ένα εργαστήριο Πληροφορικής και ένα εργαστήριο Φυσικών επιστημών.

Τρεις αίθουσες με προβολικά συστήματα, ώστε το μάθημα να γίνεται με τη χρήση ψηφιακού υλικού και διαδικτύου.

Στο ισόγειο υπάρχει η σχολική βιβλιοθήκη, η οποία μπορεί να λειτουργεί και ως αναγνωστήριο. Διαθέτει προβολικό και ηχητική εγκατάσταση.

Υπάρχει αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με τα απαραίτητα οπτικο-ακουστικά μέσα. Σ αυτή πραγματοποιούνται οι σχολικές εκδηλώσεις, αλλά και επιστημονικές ημερίδες και άλλες συναντήσεις.

Λειτουργεί τουαλέτα για άτομα με ειδικές ανάγκες (Αμεα).

Στον 1ο όροφο λειτουργεί μικρό αναγνωστήριο  για εκπαιδευτικές ανάγκες.

Το σχολείο διαθέτει ανελκυστήρα για τη μετακίνηση μαθητών με κινητικά προβλήματα.

Όλοι οι χώροι διαθέτουν κεντρική θέρμανση και κλιματισμό.

Το τρέχον έτος ολοκληρώθηκε και η ενεργειακή αναβάθμιση του σχολείου με την τοποθέτηση φωτισμού με φωτιστικά led, αντλίες θερμότητας και φωτοβολταϊκά κάτοπτρα στην οροφή.

Για την άθληση των μαθητών υπάρχει γήπεδο μπάσκετ και βόλλεϋ.

Ο Δήμος Βούλας Βάρης Βουλιαγμένης, σε συνεργασία με τη διοίκηση του σχολείου μεριμνά για τη συντήρηση και τη σωστή λειτουργία του.