Τα χριστιανικά μνημεία της Ρώμης

Δεκαεπτά μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν στο Πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο “ΜΝΗΜΕΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ- Θρησκευτικοί προορισμοί σε αστικό περιβάλλον” , ταξίδεψαν τέσσερεις ημέρες στη Ρώμη ! Ταξίδεψαν από 7 έως 10/2/2024.

Η μετακίνηση είχε καθαρά εκπαιδευτικό περιεχόμενο. Σκοπός ήταν οι μαθητές να μελετήσουν από κοντά τη Βασιλική του Αγ. Πέτρου, το μεγαλοπρεπή ναό Σάντα Μαρία Ματζόρε, την κατακόμβη του Αγ. Σεβαστιανού και τη βασιλική Duomo di Orvieto καθεδρικός ναός του 14ου αιώνα στην ομώνυμη ιταλική κωμόπολη. Παράλληλα ξεναγήθηκαν από επαγγελματίες ξεναγούς στα περίφημα μουσεία του Βατικανού καθώς και στο Κολοσσαίο και σε όλα τα σημαντικά αξιοθέατα της αιώνιας πόλης!

Καρπό της μελέτης και της επί τόπου παρατήρησης αποτελεί  το λεύκωμα ψηφιακών φωτογραφιών που επεξεργάζονται και δημοσιεύτηκε.

Το βίντεό μας :

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί που συνόδευσαν τα παιδιά στο ταξίδι είναι οι : κα Τσακουνάκη Αν. και ο κ. Σύρος Κων.