Σχολική Ψυχολόγος στο σχολείο μας

Στο σχολείο μας τοποθετήθηκε ψυχολόγος,  η κα. Μαρίνα Παπαϊωάννου, η οποία θα βρίσκεται στο σχολείο  κάθε Πέμπτη,08.00 – 13:00.

Το έργο του/της Ψυχολόγου στο πλαίσιο της Πράξης «Ενίσχυση και ενδυνάμωση της Κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης και ανθεκτικότητας των μαθητών μέσω του θεσμού του Ψυχολόγου και του Κοινωνικού Λειτουργού» :

• περιλαμβάνει παρεμβάσεις σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο,
  • στοχεύει στην ενημέρωση, στην πρόληψη και στην αντιμετώπιση δυσκολιών σε μαθησιακό, κοινωνικό και ψυχοσυναισθηματικό επίπεδο,
  • προάγει την ψυχική υγεία των μαθητών και συμβάλλει στην εύρυθμη λειτουργία του σχολικού περιβάλλοντος.

Η κα. Παπαϊωάννου θα δέχεται τα αιτήματα των γονέων και μαθητών/τριών μετά από συνεννόηση με τη Διεύθυνση του σχολείου.

Αν το αίτημα αφορά σε ραντεβού γονέα, αρκεί η αποστολή του με ένα ηλεκτρονικό μήνυμα (email).

Αν το αίτημα αφορά σε ραντεβού ανήλικου μαθητή/ ανήλικης μαθήτριας, τότε στο email  θα πρέπει θα επισυνάπτεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και Υπεύθυνη Δήλωση συναίνεσης από το γονέα/κηδεμόνα του/της.

Να επισημάνουμε ότι:

• οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται σε ιδιαίτερο χώρο με ησυχία και θα είναι αυστηρά ατομικές
  • οι πληροφορίες είναι εμπιστευτικές και τηρείται το απόρρητο και η προστασία των προσωπικών δεδομένων.

Φωτεινή Χρυσούλη