Η περιβαλλοντική ομάδα στη Ρώμη

Στο πλαίσιο των δράσεων του περιβαλλοντικού προγράμματος , πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη της Ρώμης, τον Φεβρουάριο του 2024. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τα ιστορικά μνημεία της πόλης, το Βατικανό, την αρχαία Πομπηία, τη Νάπολη και το γραφικό χωριό Ορβιέτο.

Παιδαγωγικοί στόχοι:

• Η επίσκεψη στο μουσείο Leonardo Da Vinci, για παρατήρηση των μηχανών και των έργων τέχνης του περίφημου Ιταλού καλλιτέχνη και δημιουργού.
  • Η παρατήρηση των περιβαλλοντικών στοιχείων της πόλης, η ρυμοτομία και η ανάπτυξη της πόλης λόγω του τουρισμού.
  • Η άψογη συντήρηση των μνημείων που επισκέφθηκαν οι μαθητές , αποτέλεσαν το έναυσμα για περαιτέρω μελέτη στο εργαστήριο,  των μεθόδων συντήρησης και αποκατάστασης των έργων τέχνης , με τη βοήθεια σύγχρονων επιστημονικών μεθόδων, όπως η υπέρυθρη ανακλαστογραφία, που χρησιμοποιείται στα εργαστήρια φυσικοχημικών ερευνών.

Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για όλους μας !!!

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ